Evini Boyatmak İsteyenlere Öneriler

– İnşaatı bitmiş yeni ev alacaksınız mutlaka duvarları kontrol ediniz, inşaat firmaları önemsiz gördükleri için duvarlara az bütçe ayırır, işi ucuza yapan uygulama firması zarar etmemek için işi savsaklar, savsaklama sonucu duvarlarda oluşan hatalar, mat ve açık renk boyalarla gizlenmeye çalışılır. Siz bu hataların farkına evi satın alıp ileride koyu ve parlak bir renk ile boyatmaya çalışınca varırsınız fakat iş işten geçmiş olur. Eğer yeni bir ev alacaksınız müteahhit firmasına duvarları kendi zevkinize göre boyatacığınızı, bu masrafı ödenecek ev tutarından düşürme üzerine anlaşın, ileride karşılaşmanız muhtemel sorundan, evinizin duvarlarına bakıp iç çekmekten kurtulmuş olursunuz.

– Duvarlarınıza yaptırdığınız dekoratif boyalar güzel, şık ve çarpıcı görünür, fakat yaptırdığınız boya pürüzlü ise, boyanız eskiyip duvarlar tekrar boyaya ihtiyaç duyduğunda o pürüzlü zeminin düzelmesi gerekmektedir ve bu da ekstra masraf demektir.

– Boyatmak istediğiniz duvarlarınızı kontrol ediniz, eğer daha önce duvara yapılan işlem(alçı veya sıva uygulaması) kötüyse ve komple alçı çektirerek düzeltmek bütçenizi sarsacaksa ve sadece belirgin tamiratları giderip boya yaptıracaksanız, bu hataların görünmemesi için mutlaka uygulamada mat boya kullanın, parlak ve silikonlu boyalar duvardaki bütün hataların ortaya çıkmasına neden olur. Mat boya eğer hatalar derin değilse(boyayı uygulayacak usta belirgin hataları tamiratla giderir) birçok hatayı görünmez kılar.

– Boya suyla çoğalmaz, fazla su boyanın koruyucu, kapatıcı varsa silinebilir özelliklerini yok eder. Mutlaka boya kutusunun üstünde yazılan ölçülere uygun su ekleyin.

– Reklamı yapılan her boyayı kaliteli görmek yanlıştır. Reklamı yapılan birçok 1. sınıf sanılan boya firmasının ürünleri 2. veya 3. sınıf sanılan boya firmasının ürünlerinin yerini tutmayabiliyor. Bu konuda boyayı yapacak ekibin fikirlerini mutlaka alın, hem reklamı yapılan ürüne ödemeyi göze aldığınız fazla para cebinizde kalır ve hem de evinizde kaliteli boya kullanmış olursunuz.

– Güvenilir, referansları güçlü, garanti veren ve uzman dekorasyon firmasının evinizi boyamak için talep ettiği ücret, usta ücretleri, gider ve malzeme hesaplamasının toplamı, işin tam bedelidir. Israrınız sonucu düşürülen fiyat, zarar etmemesi için onu iş, malzeme, zaman ve kaliteden tasarruf etmeye iter, iki tarafta genellikle sonuçtan memnun kalmaz.

– Evinize komple tadilat yaptıracaksanız, işi yapacak firmayla kendi aranızda, yapılacak işin ayrıntıları, kullanılacak malzeme, ödeme şekli, iş teslim tarihi ve garanti gibi ayrıntıların yer aldığı bir sözleşme yapınız, bu tür bir sözleşme iki tarafı da güvenceye alır.

– Renk seçimini kendiniz yapın, duvarlardaki renk seçimlerinde kapı ve pencerelerin, perdelerin, kartonpiyer, koltuk ve kanepe gibi ev gereçlerinin renklerini mutlaka dikkate alınız.

– Az mobilya bulunan evlerde koyu,(eğer iyi ışık alıyorsa) mobilyası çok olan evlerde ise açık renk boya tonları seçilmeli. Koyu renk, çerçevesi güzel ve duvarın zıt renklerinin yer aldığı bir iki tablo mobilya eksikliğini yok eder, duvarları öne çıkarır ve evinize çarpıcı bir görünüm kazandırır. Açık renk ise duvarları değil mobilyayı öne çıkarır, duvarları, duvarın zıt renginde boyanmış tablolarla daha derin bir hâle getirebilir, mobilyalarla dolu evinizin duvarlarının karmaşaya karmaşa eklemesine engel olmuş olursunuz.

– Eğer evinizde boyanacak kısım sadece bir odaysa, onu uygun zamanda eşiniz ve çocuğunuz ile boyamayı deneyin, hem hep beraber bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşarsınız ve hem de boyatmaya vereceğiniz parayla iş bitiminde dışarıda ailece güzel bir gün geçirirsiniz.