Duvar Kağıdı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Duvar kağıdının uygulanacağı bölgenin toplam alanı ne kadar duvar kağıdına ihtiyacınız olacağını gösterecektir. Söz konusu alan hesabı kabaca en ve boy çarpımıdır. Ancak duvar kağıdı kaplanırken üstten ve alttan bırakılması gereken miktar, desenli duvar kağıtlarındaki fireler de göz önüne alınarak fazladan alınmalıdır.

4’e 3 ölçülerinde 12 metrekare bir odanın toplam duvar alanı takriben 36 metrekaredir. Kapı ve pencere alanlarını düşülüp, fireleri eklersek kabaca 7 ruloya (5,3 metrekarelik rulolardan) ihtiyaç olacaktır. 3+1 bir evin ise takriben 50 rulo duvar kağıdına ihtiyacı vardır. Şunu da belirtelim ki bazı duvar kağıtlarına yapışkan sürülüp beklenmesi ile ebatlarında küçük çaplı (1 cm gibi) genişlemeler de olabilmekte. (Özellikle Yerli Duvar Kağıtları) Üst üste bindirilen duvar kağıtlarında bir miktar daha fazla kullanım olabilir.

Duvar Kağıdı satın aldığımız firmalarda fazlaca aldığınız ve ambalajı açılmamış duvar kağıdını iade edebilirsiniz.

Duvar Kağıdı ebatlarını incelediğimiz Avrupa standartlarında ithal duvar kağıtları genelde 53 cm eninde ve 10,5 metre boyundadır (yani 21.5 inch x 33 feet) ve kabaca 5,32 metrekarelik bir alanı kaplayabilirler. Standart tavan yüksekliği ise takriben 2,6 metre olduğunu hatırlatalım. Uzak doğu (kore) kökenli duvar kağıtlarında 106 cm eninde, 15,6 metre boyunda rulolar da görmekteyiz. Amerikan kökenli duvar kağıtlarında 27 inch x 27 feet (yani 67 cm x 8.2 metre) gibi ebatlar bulunmakta. Bunların haricinde daha geniş veya dar rulolar da bulabilirsiniz. Rulo eni arttıkça uygulama zorluğu da artmakta ve profesyonel bir ekibe ihtiyacınız çoğalmaktadır.

Duvar Kağıdı yaptırmadan önce uygulama yapacak firmaya duvarlarınızla ilgili bilgi vermeniz veya keşif yaptıklarında duvarlarınızın duvar kağıdı yapılmaya uygun olup olmadığını teyit ettirmenizde fayda vardır, zira bazı boya uygulamaları ve sıva uygulamaları duvar kağıdını kabul etmemekte, uygulama sonrası kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle küçük fiyat farkları da olsa uygulama sonrası garanti veren firmalar tercih edilmelidir.

Manisa Yapı’nın duvar kağıdı uygulamaları ve iletişim bilgileri için: Manisa Duvar Kağıdı